یادداشت به مناسبت روز دانشجو

یادداشت ویژه به مناسبت روز دانشجو

مهدی رحمانی (دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه تهران، دانشجوی نمونه کشوری دانشگاه شهید بهشتی در سال 1395)

 این یادداشت به مناسبت روز دانشجو در سایت دانشگاه شهید بهشتی منشتر شده است.

16 آذر ماه نشان از ایستادگی، شجاعت، آزادگی و اندیشه ورزی دانشجویانی است که ادامه دهنده راه شهیدان و جان برکفانی همچون شریعت رضوی‌ها، قندچی ها و بزرگ‌نیاها هستند. روز دانشجو فرصتی است که نقش برجسته و پررنگ قشر عظیم دانشجویان و سرنوشت سازان را در جامعه یادآوری کنیم و یادمان نرود که آن ها همواره در جهت شکوفایی ایران اسلامی تلاش کرده‌اند. چه بزرگ مردان و بزرگ زنانی که در راه آزادگی، علم اندوزی و جهاد در راه علم و دانش جان خود را فدا کردند تا امروز ایران اسلامی بتواند در عرصه‌های مختلف علمی و پژوهشی دنیا بدرخشد.

دانشجو قلب تپنده دانشگاه و دانشگاه قلب تپنده جامعه است. هدف غایی دانشگاه حل معضلات جامعه و ترسیم نقشه راه پیشرفت جامعه است. دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی برخواسته از دانشگاه (به ویژه انجمن‌های علمی دانشجویی) به عنوان نیروی محرکه دانشگاه و حلقه واسط میان جامعه و دانشگاه دارای نقشی مهم و کلیدی هستند. توجه به نقش و جایگاه دانشجویان و استفاده از توان و پتانسیل آن‌ها به دانشگاه در جهت دستیابی به اهداف عالی یاری می‌رساند.

دانشجویان، آینده سازان این مملکت‌ اند و حمایت و اعتماد به آن‌ها می‌تواند به روند رشد کشور در عرصه‌های مهم علمی، اجتماعی و اقتصادی کمک کند. نکته حائز اهمیت این است که دولتمردان و مدیران باید به دانشگاه، دانشجو و نهادهای برخواسته از دانشگاه اعتماد کنند و به آن‌ها به عنوان بازوی توانمند در نظام علمی کشور تکیه کنند. استفاده از پتانسیل‌های دانشجویان و نخبگان می‌تواند سرآغاز اصلاح و تغییر در جامعه باشد.

به امید روزی که نقش و اهمیت دانشجو را بشناسیم و بتوانیم از این گنج گرانبها در جهت پیشرفت ایران اسلامی بهتر استفاده کنیم.​

مهدی رحمانی

دکتری علم اطلاعات و دانش‌شناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *