تسهیلا‌تی که بنیاد نخبگان می‌دهد، ایده‌آل نیست/ وزارتخانه از نخبگان و جوانان استفاده کند

دانشجوی برتر سال گفت: تسهیلات بنیاد ملی نخبگان‌ ایده آل نیست، امیدواریم که از جوانان مستعد در وزارتخانه‌ها استفاده شود.

تسهیلا‌تی که بنیاد نخبگان می‌دهد، ایده‌آل نیست/ وزارتخانه از نخبگان و جوانان استفاده کندمهدی رحمانی دانشجوی دکترای علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه تهران‌ و دانشجوی نمونه کشوری در سال 95 و جوان برتر سال 96 در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  با اشاره به این موضوع که می‌خواهد کارش را در کشور ادامه دهد، گفت: برنامه من این است که در ایران بمانم و به همین دلیل مقطع دکترای‌ خود را در دانشگاه تهران می‌خوانم‌ و از ایران خارج نمی‌شوم.

رحمانی با خاطرنشان کردن این موضوع که دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های کشور از وضعیت بهتری برخوردارند، تصریح کرد: برخی دانشگاه‌های ما وضعیت خوبی دارند. اما در کل دانشگاه‌های کشور وضعیت خوبی ندارد و نه تنها از استانداردهای‌ جهانی عقب هستند بلکه با چشم‌اندازهای‌ خودمان نیز فاصله بسیاری دارند.

دانشجوی برتر سال در تشریح برنامه‌ آینده خود، اظهار کرد: طبیعتاً تنها هدفم استاد دانشگاه شدن نیست، من سوابق بسیار زیادی در وزارت علوم دارم و در بخش انجمن علمی فعالیت زیادی داشته‌ام و علاقه دارم که در آینده فعالیت‌های اجرایی داشته باشم و در در شرکت‌های دانش بنیان فعالیت مثمر ثمر داشته باشم. اما شاید موقعیتی‌ به وجود آمد و توانستم در کلاس‌های درس نیز تأثیرگذار باشم در چنین شرایطی نسبت به  تدریس واکنش منفی نخواهم داشت.

وی در رابطه با تسهیلاتی‌ که بنیاد ملی نخبگان برای نخبه‌های کشور در نظر گرفته است، گفت: تسهیلاتی‌ که بنیاد ملی نخبگان به دانشجویان می‌دهد، ایده‌آل نیست، اینکه می‌گویند دانشجویان به دانشگاه‌های خارج از کشور بروند و سپس به کشور برگردند‌ کمی گیج کننده است زیرا دانشجویی که با پول خود به خارج از کشور رفته و در آنجا در بهترین دانشگاه تحصیل کرده امکان ندارد که دوباره به کشور برگردد. اگر قرار است حمایتی صورت گیرد،  بهتر است در داخل کشور انجام بگیرد و دانشجو بورس‌ شود و هزینه‌هایش را بدهد.

به دنبال تاسیس انجمن نخبگان هستیم

رحمانی در این باره تأکید کرد: زمان‌های بسیاری بدون نتیجه مثبتی به دنبال دغدغه‌هایمان بوده ایم اما حالا با پشت سر گذاشتن این شرایط خواهان تأسیس انجمن نخبگان هستیم‌ تا بتوانیم حرف‌هایمان را بزنیم و مشکلاتمان‌ را حل کنیم.

دانشجوی برتر سال در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم در وزارت علوم،  بنیاد ملی نخبگان و وزارت ورزش و جوانان بیشتر به دانشگاه و جوانان اهمیت داده شود تا بتوانیم انسان‌های توانمند را تحویل جامعه دهیم زیرا بسیاری از مشکلات ما به دست این جوانان حل می‌شود. ما به قول آقای دکتر جهانگیری معاون رئیس جمهوری  که گفتند از مشاوران جوان برای وز‌را استفاده می‌کنند، امیدواریم و منتظر می‌مانیم تا در این دوره ایشان به قول خود عمل کنند و  وزرا همکاران خود را از بین جوانان مستعد انتخاب کنند.

مهدی رحمانی

دکتری علم اطلاعات و دانش‌شناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *