ويژگي‌هاي وزير علوم دولت دوازدهم

مصاحبه روزنامه اعتماد با مهدی رحمانی در مورد ويژگي‌هاي وزير علوم دولت دوازدهم

مهدی رحمانی کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی از دانشگاه شهید بهشتی، دبیر سابق اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش‌شناسی ایران (ادکا) و عضو سابق کمیته حمایت و نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مورد ویژگی‌های وزیر علوم دولت داوزدهم بیان کرد:

يكي از موضوعاتي كه در سال گذشته بسيار خبرساز شد و سبب شد تا بحث در خصوص دانشگاه كمي جان بگيرد موضوع تقلب علمي و فروش مقالات بود. اين همان موضوعي است كه انجمن‌هاي علمي هم به آن اشاره دارند و خواهان رفع آن هستند. مهدي رحماني مي‌گويد: «آینده علمی کشور و سند چشم انداز 1404 بايد جدي گرفته شود و براي جدي گرفتن اين چشم‌انداز بايد به مسائلي مانند علم فروشی در بازار ميدان انقلاب توجه شود. بايد وزير علوم بداند كه علم در كشور ما كاربردي نيست و ٧٠ درصد از پژوهش‌هايي كه انجام مي‌شوند دردي از مردم دوا نمي‌كنند. وزير توانمندي لازم است تا بتواند براي رفع اين مشكلات تمركز كند.» رحماني معتقد است كه در حال حاضر بنياد نخبگان و وزارت علوم تعريف درستي از نخبه ندارند و امكانات خود را بيشتر براساس كميت توليد مقالات در اختيار اشخاص قرار مي‌دهند: «همين پارك‌هاي علم و فناوري از جمله جاهايي هستند كه انجمن‌هاي علمي نمي‌توانند از امكانات آنها استفاده كنند. هر بار براي استفاده كردن از چنين امكاناتي بايد اسير روند بروكراتيك شد. اين خواسته‌ها را ما در روز ١٦ آذر هم با آقاي روحاني مطرح كرديم، به ايشان گفتيم كه سياستگذاري علمي كشور ما مشكل جدي دارد و بايد به سمت كيفي شدن آموزش حركت كنيم.» وزير خوب از نظر او كسي است كه بتواند فكري به حال روند مهاجرت دانشجويان و نخبگان كند: «وقتي نيروهاي مستعد و نخبگان احساس كنند كه از آنها حمايت مي‌شود، وقتي بدانند ديده مي‌شوند روند مهاجرت‌ آنها هم كند مي‌شود. حتما وزير علوم اگر توانمند باشد مي‌تواند فكري به حال اين موضوع كند. اگر به دانشجويان و نخبگان كمك شود، آنها هم مي‌توانند بمانند و به پیشرفت جامعه كمك كنند.»

روزنامه اعتماد شماره 3870-پنجشنبه 12 مرداد 1396- صفحه 13

لطفا شما هم ویژگی‌های وزیر جدید علوم تحقیقات و فناوری را در قالب نظر در وب سایت درج کنید، کلیه نظرات دسته بندی شده و منتشر می‌شود.

مهدی رحمانی

دکتری علم اطلاعات و دانش‌شناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *