ویژگی‌های وزیر علوم دولت دوازدهم

مصاحبه روزنامه اعتماد با مهدی رحمانی در مورد ویژگی‌های وزیر علوم دولت دوازدهم

مهدی رحمانی کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی از دانشگاه شهید بهشتی، دبیر سابق اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش‌شناسی ایران (ادکا) و عضو سابق کمیته حمایت و نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مورد ویژگی‌های وزیر علوم دولت داوزدهم بیان کرد:

یکی از موضوعاتی که در سال گذشته بسیار خبرساز شد و سبب شد تا بحث در خصوص دانشگاه کمی جان بگیرد موضوع تقلب علمی و فروش مقالات بود. این همان موضوعی است که انجمن‌های علمی هم به آن اشاره دارند و خواهان رفع آن هستند. مهدی رحمانی می‌گوید: «آینده علمی کشور و سند چشم انداز ۱۴۰۴ باید جدی گرفته شود و برای جدی گرفتن این چشم‌انداز باید به مسائلی مانند علم فروشی در بازار میدان انقلاب توجه شود. باید وزیر علوم بداند که علم در کشور ما کاربردی نیست و ٧٠ درصد از پژوهش‌هایی که انجام می‌شوند دردی از مردم دوا نمی‌کنند. وزیر توانمندی لازم است تا بتواند برای رفع این مشکلات تمرکز کند.» رحمانی معتقد است که در حال حاضر بنیاد نخبگان و وزارت علوم تعریف درستی از نخبه ندارند و امکانات خود را بیشتر براساس کمیت تولید مقالات در اختیار اشخاص قرار می‌دهند: «همین پارک‌های علم و فناوری از جمله جاهایی هستند که انجمن‌های علمی نمی‌توانند از امکانات آنها استفاده کنند. هر بار برای استفاده کردن از چنین امکاناتی باید اسیر روند بروکراتیک شد. این خواسته‌ها را ما در روز ١۶ آذر هم با آقای روحانی مطرح کردیم، به ایشان گفتیم که سیاستگذاری علمی کشور ما مشکل جدی دارد و باید به سمت کیفی شدن آموزش حرکت کنیم.» وزیر خوب از نظر او کسی است که بتواند فکری به حال روند مهاجرت دانشجویان و نخبگان کند: «وقتی نیروهای مستعد و نخبگان احساس کنند که از آنها حمایت می‌شود، وقتی بدانند دیده می‌شوند روند مهاجرت‌ آنها هم کند می‌شود. حتما وزیر علوم اگر توانمند باشد می‌تواند فکری به حال این موضوع کند. اگر به دانشجویان و نخبگان کمک شود، آنها هم می‌توانند بمانند و به پیشرفت جامعه کمک کنند.»

روزنامه اعتماد شماره ۳۸۷۰-پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶- صفحه ۱۳

لطفا شما هم ویژگی‌های وزیر جدید علوم تحقیقات و فناوری را در قالب نظر در وب سایت درج کنید، کلیه نظرات دسته بندی شده و منتشر می‌شود.

مهدی رحمانی

دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش‌شناسی، دانشگاه تهران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *